Today
Football
Ta’ Qali: Bank of Valletta Premier League 3pm Marsa-St George’s; 5pm Birkirkara-Msida SJ
Victor Tedesco Stadium: Bank of Valletta first division 2.30pm Vittoriosa S.-Naxxar L.; 4.30pm Tarxien R.-Mqabba
Centenary Stadium: Bank of Valletta second division 2.30pm Melita-Lija A.; 4.30pm Dingli S.-St Venera L.
St Joseph Ground, Paola: MAFA C. Fino & Sons Cup quarter-finals 1.30pm Vittoriosa L.-Tarxien AFC; 3.15pm Valeltta S.-Pawla W.
Athletics
Marsa: 2.30pm Joe Bajada Memorial meeting
Volleyball
Cottonera Sports Complex: 3pm Ladies (Fr Tony Parnis Cup) Paola Hibs Candy-Playvolley Blue; 5pm Senior men’s final Aloysians Lipton-Kerygma
Powerboats
Valletta Waterfront: 3pm, first leg of the Maltese Grand Prix of the Sea
Hockey
Corradino: Under 12 3pm Go Mobile Qormi-Go Mobile Qormi B; 4.15pm Friendly BDO HsB-BDO Hs; 6pm Seniors friendly, HAM XI-Southern Premier (England)
Archery
Marsa: 3pm Fita long distances
Cricket
Marsa: League 10am Marsa SCC-MC 3
Handball
University Hall: 12.30pm, Kavallieri-Shireburn-Aloysians Prominent 2pm La Salle Nespak-D6
Rugby
Marsa: International club tournament
Tomorrow
Football
Ta’ Qali: Bank of Valletta Premier League 3pm Floriana-Pieta H.; 5pm Hibernians-Sliema W.
Hibs Ground: Bank of Valletta first division 9am Senglea A.-Mosta; 11am Qormi-San Gwann
Centenary Stadium: Bank of Valletta second division 9am Rabat A.-Xebbug R.; 11am Mellieha-Gozo FC; Third Division 2.30pm Ghaxaq-Kalkara; 4.30pm Siggiewi-Pembroke Ath.
Tarxien: IASC Coca Cola Cup final 8.30am, Msida RS-Mosta G.; KO final 10am Zurrieq W.-Senglea Y.
St Joseph Ground, Paola: MAFA C. Fino & Sons Cup quarter-finals 9.15am Senglea G.-Cospicua R.; 11am Valletta SP-Zejtun RS
Athletics
Mellieha: 10k run organised by the MAAA
Basketball
Ta’ Qali: 12.45pm, Division II play off final (game 3); 2.30pm, Women’s Peugeot League play off final (game 3); 4.15pm, Gatorade League play off final (game 2)
Powerboats
Valletta Waterfront: 3pm, second leg of the Maltese Grand Prix of the Sea
Shooting
Bidnija: 10am Trap competition for the Cassar Cup
Volleyball
Cottonera Sports Complex: 3pm Ladies (Fr Tony Parnis Cup) Flyers-Playvolley Reds; 5pm Senior men’s (Fr Tony Parnis Cup q/final) Aloysians Lipton-Kerygma
Hockey
Corradino: National league 9am BDO Hs-The Hunters Tower YS; 11am, Poiatti Qormi-Brittania Tours WH
Archery
Marsa: 9am Fita short distances
Netball
University Hall: Division I 9am Sun Dreams Travel NRG A-All Ages Eurochange; 10.30am Ta’ Xbiex ASC-Fuego; Division II 12.00 United-Marsascala
Cricket
Marsa: League 10am Marsa SCC-MC 3
Cycling
San Martin circuit: 8am – 70km race
Rugby
Marsa: Barclays Cup final